Pierwsza wizyta w gabinecie terapeutycznym to konsultacja, która służy przedstawieniu swoich trudności i powodów zwrócenia się o pomoc. Ten krok jest niejednokrotnie bardzo ciężki dla klientów, pojawiają się obawy, że nie będą umieli sformułować problemów, nie będą wiedzieli od czego zacząć. Często emocje biorą górę i pierwsze co się pojawia po przekroczeniu progu gabinetu to łzy. Bardzo ważna jest wtedy postawa terapeuty. Ja ze swojej strony gwarantuję każdemu klientowi atmosferę bezpieczeństwa i absolutnej akceptacji. Jeśli czytasz ten tekst i sam masz w sobie mnóstwo wątpliwości mogę Cię zapewnić, że gdy w Twoich pierwszych słowach pojawią się trudności symbolicznie podam Ci rękę i razem je pokonamy.

Pierwsze spotkanie służy przede wszystkim wzajemnemu poznaniu się. Po pełnym zrozumienia wysłuchaniu Twoich problemów przedstawiam Ci swoją wizję współpracy. Pamiętaj, ja nie oceniam ani też nie daję rad. Orientuję się w Twojej sytuacji i zapraszam do wspólnej, ekscytującej podróży, pełnej wielu emocji. Wyjaśniam zasady, które będą nas obowiązywały podczas procesu terapii po czym Ty podejmujesz decyzję, czy właśnie ze mną chcesz przejść drogę do lepszej strony Twojego życia.

Chcę, żebyś miał świadomość, że to, że odbyłeś pierwszą wizytę u terapeuty w żaden sposób nie obliguje Cię do rozpoczęcia z nim terapii. Jeśli cokolwiek nie będzie CI odpowiadało – płeć, wiek terapeuty lub będziesz czuł niepokój w kontakcie możesz mu o tym otwarcie powiedzieć. To naturalne, że osoba, z którą wchodzisz w tę dość specyficzną relację musi Ci odpowiadać.

Ja swoim klientom proponuję kilka dni po pierwszej wizycie na podjęcie decyzji, czy chcą ze mną współpracować. Jeśli decyzja będzie pozytywna na drugim spotkaniu zawiązujemy kontrakt terapeutyczny po czym rozpoczynamy terapię. Jeśli zaś poczujesz, że nie jestem dla Ciebie odpowiednia osobą i otwarcie to przyznasz na pewno nie zostawię Cię z niczym i polecę Ci innego terapeutę, do którego możesz się udać.

Może się zdarzyć, że polecę Ci wizytę u psychiatry lub innego specjalisty jeśli po wysłuchaniu Twoich objawów uznam to za pomocne.

Dla dobra Twojej terapii oraz zachowania standardów etycznych, terapeuta powinien pracować pod stałą superwizją. Są to specjalne spotkania z bardziej doświadczonymi terapeutami, z którymi może on omawiać wątpliwości i trudności, jakie pojawiają się w trakcie prowadzenia pacjentów.  Moja praca podlega systematycznej superwizji w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Podczas konsultacji psychologicznej mogę zapytać Cię o to, czy kiedyś leczyłeś się u psychiatry lub czy chorujesz na jakieś choroby przewlekłe. Takie informacje są niezwykle ważne, bym mogła zaproponować Ci najlepszą formę pomocy. Szczerość podczas pierwszego spotkania, nie ukrywanie ważnych faktów są bardzo ważne, to ułatwia psychoterapeucie rozeznanie się w tym, co Ci dolega oraz późniejsze postawienie diagnozy.

Mam nadzieję, że w wyczerpujący sposób opisałam jak wygląda pierwsza wizyta oraz że będzie Ci to pomocne w podjęciu decyzji o odbyciu takiego spotkania w moim gabinecie Psychoterapeutycznym w Lublinie.